Ve čtvrtek 25.4.2024 polední pauza
od 10.45 do 13.00
Děkujeme za pochopení.

Technické vysvětlivky

Pořád trochu tápete v některých technických pojmech? Nezoufejte a podívejte se na vysvětlivky těch nejčastějších.

 

Kalibrování

Zabroušení hran vypálené hotové dlaždice, které eliminuje přirozené kolísání rozměrů keramiky a snižuje rozměrové tolerance jednotlivých prvků na minimum. Kalibrované dlaždice (rektifikované) lze efektně a velmi efektivně pokládat s minimální spárou a dosahovat tak velmi homogenního vyznění podlahy. Pro dokonalé zapravení spárovací hmoty se doporučuje tloušťka této minimální spáry alespoň v rozmezí 1,5 – 2,0 mm.


 

Tvarovka (okapnice)

Prvek tvaru "L" pro ukončení dlažby balkonu, teras apod.


 

Listela reliéfní

Dekorace páskového typu s profilem ve tvaru U nebo R. Používá se pro vyřešení napojení vodorovných a svislých ploch, k oddělení jednotlivých ploch v obkladu nebo k ukončení obkládané plochy formou keramické římsy.


 

Bordura

Listela vytvořená zdobením ve tvaru pásku na obkladovém prvku.


 

Dekorace reaktivní glazurou

Dekorace reaktivními glazurami je speciální technologie výroby. Pro tyto výrobky se používají vysoce reaktivní granilie (jemně mletá skla), které jsou sítotiskem aplikovány na slinuté keramické dlaždice a po té vypáleny. Při výpalu dochází k roztavení těchto sklovin a k jejich reakci se střepem, zároveň spolu reagují jednotlivé použité granilie navzájem. V průběhu výpalu tak vznikají jedinečné efekty, které jsou díky vzájemným reakcím použitých materiálů pro každý kus
originální (např.série Materia).


 

Fasádní pásek

Obkladové prvky sloužící především pro obklady fasád.


 

Inzerto (celoplošný dekor)

Keramický prvek stejného formátu jako základní obkládačka zdobený vzorem v části nebo po celém svém povrchu. Součást série obkládaček a dlaždic, která má dekorativní funkci. Dekorativní motiv zpravidla koresponduje s motivy dekorativních pásků (listel).


 

Keramická dlaždice

Plochý, zpravidla tenkostěnný keramický obkladový prvek (výrobek), odolný zejména proti mechanickému namáhání a mrazu, používaný především k obkladům podlah i stěn.


 

Keramická mozaika

Obkladové prvky malých rozměrů, jejichž délka hrany zpravidla nepřevyšuje 100 mm, dílky se spojují v mozaikové lepence.


 

Keramická obkládačka

Obecně každý prvek sloužící k obkladům stěn. Nejčastěji se pod pojmem obkládačka rozumí obkládačka pórovinová - plochý, tenkostěnný a glazovaný keramický obkladový prvek (výrobek) s nasákavostí nad 10 %, jehož charakter, zejména nižší pevnost a minimální mrazuvzdornost, jej předurčuje výhradně k
obkladům stěn nevystavených povětrnostním vlivům.


 

Keramická tvarovka

Doplňkový keramický výrobek k základním obkladovým prvkům určený zpravidla ke speciálním účelům (sokly, schodovky atd.).


 

Listela

Zdobený obklad páskového typu pro vytváření např. ozdobného pruhu mezi různými druhy obkládaček.


 

Schodovka

Tvarovka určená pro obklady schodových stupňů s protiskluznými drážkami nebo reliéfem na okraji dlažby.


 

Vysoce slinuté neglazované keramické obkladové prvky, někdy nazývané gres porcellanato

Vysoce slinuté dlaždice a obklady představují velmi kompaktní stejnorodý materiál. Tyto dlaždice a obklady mají velmi nízkou nasákavost (menší než 0,1 %), takže prakticky vůbec neabsorbují vodu ani jiné látky. Jsou dokonale mrazuvzdorné i v extrémních podmínkách častého střídání teplot pod a nad bodem mrazu. Tento materiál má také velmi dobrou odolnost proti působení chemikálií, takže odolává všem prostředkům používaným při čištění a dezinfekci a nepůsobí na něj látky znečišťující ovzduší.

Vzhledem k stejnorodé struktuře a probarvení celé hmoty střepu je vzhledově a tedy i barevně naprosto stálý. Tvrdost povrchu odpovídá přibližně tvrdosti křemene (stupeň 7 podle Mohsovy stupnice), důležitější je však výborná odolnost proti abrazívnímu působení, která umožňuje použití vysoce slinutých dlaždic na provozně velmi exponovaných místech jako jsou frekventované chodby, pasáže, haly, obchody.

Dlaždice typu gres porcellanato se vyznačují vysokou pevností v ohybu, proto se vysoce slinuté dlaždice používají ve frekventovaných komerčních objektech. Design vysoce slinutých obkladových prvků nejčastěji připomíná různé druhy kamene používaného ve stavebnictví (žula, diorit, porfyr, mramor), vyrábí se však i jednobarevné dlaždice a obklady. Podobně jako přírodní kámen lze vysoce slinuté dlaždice a obklady zušlechťovat leštěním.


 

Otěruvzdornost dlaždic

Při aplikaci na podlahy doporučujeme věnovat pozornost deklarovanému stupni otěruvzdornosti a vždy používat keramické glazované obkladové materiály podle dále uvedeného členění:

Použití glazovaných dlaždic podle odolnosti proti opotřebení

Stupeň PEI 1 – je určen pro podlahy bez možnosti poškrábání a měkkou obuv, např. koupelny, ložnice, WC bytů a obklady bazénů a stěn.

Stupeň PEI 2 – je určen pro podlahy zřídka vystavené uvedenému znečištění a běžnou obuv, např. obytné místnosti kromě vstupních a jim podobných prostor.

Stupeň PEI 3 – je určen pro podlahy vystavené častějšímu znečištění, např. v bytech a v rodinných domech, s výjimkou vstupů. Je určen pro předsíně, lodžie, balkony, chodby, kuchyně bytů, hotelové pokoje, sanitární a terapeutické místnosti v nemocnicích.

Stupeň PEI 4 – je určen pro intenzivnější frekvenci chodců a silnější znečištění, např. vnitřní prostory správních budov a chodby hotelů, obchodní místnosti a kanceláře.

Stupeň PEI 5 – je určen pro podlahy vysoce namáhané otěrem a znečištěním, např. obchody, restaurace, schodiště hotelů.
Pozn.: Dlažbu s vyšším stupněm otěruvzdornosti lze použít i do míst, která vyžadují nižší stupeň otěruvzdornosti (například dlažbu se stupněm otěruvzdornosti 5 na místo, které vyžaduje minimálně stupeň otěruvzdornosti 3 - byty, rodinné domy).